Přihlášky na sezonu 2020 spuštěny!

První závod v Chebu přivítal přes 200 jezdcůHonza Rieger, 2.5.2019

Výsledky závodu | Foto: Edit & Sára Pokorná

První závod sezony CZECH KART OPEN 2019 přivítala oblíbená trať Kartarena Cheb. Na západ Čech se o první letošní body sjelo bojovat neuvěřitelných 202 jezdců. Pohled na zcela zaplněné depo tak byl opravdu impozantní, stejně jako na naplněné startovní pole. Obzvláště pak 50 malých závodníků v mistrovských třídách bylo skutečným důkazem, že český karting je stále na vzestupu.

Jak už to v Chebu často bývá, počasí nebylo rozhodně ideální. Jezdci zde v minulosti zažili sněhovou vánici přímo uprostřed závodu nebo neprostupnou mlhu, kvůli které se musela kompletně zrušit část programu. Letos na závodníky čekala zima a déšť. Podmínky rozhodně ne ideální, na druhou stranu ale dávající vyniknout jezdeckému umění.

Jak se dařilo pilotům v jednotlivých třídách?

Školní 50

Třída nejmenších závodníků přivítala 14 mladých nadějí. Stejně jako v minulých letech zde jezdci sbírají namísto bodů pouze zkušenosti a po zásluze jsou na konci závodů všichni odměněni.

Baby 60

Víkend v Chebu si v rámci Mistrovství ČR podmanil Jakub Kameník, který vyhrál kvalifikaci i všechny 3 rozjížďky. V superfinále mu zdatně sekundoval druhý Martin Šetlík. Třetí Vítězslav Mácha se na první dvojici díval již z uctivé vzdálenosti.

V Poháru AČR uhájil o 3 desetiny vteřiny vítězství Kiril Shvets před domácí Martinou Rumlenovou a třetím Ondřejem Piklem.

Mini 60

Nejzajímavější souboje se tentokrát odehrávaly ve středu pole. Osmička jezdců od 6. do 13. místa si na trati nedarovala ani centimetr a souboje této skupinky byly ozdobou celého víkendu.

Pro vítězství si v klidu dojel vítěz kvalifikace Jindřich Pešl před Matyášem Lexmaulem a Tadeášem Martínkem. Právě Martínkům výkon byl velkým překvapení a především ve zmoklé 1. finálové jízdě prokázal svým premiérovým vítězstvím velké umění.

Zlato z Poháru AČR si odvezl Filip Nedoma před Davidem Pávem a Lukášem Tomáškem. Všichni tři byli jedni z účastníků právě zmíněných soubojů.

Easykart 60

O vítězství bojující dvojice Karhan – Gorčica předváděla sice krásné souboje a do cíle dojela v rozmezí pouhé desetiny vteřiny, po závodě však byli bohužel oba vyloučeni pro nekonformitu motokár s technickými předpisy.

Vítězem se tak stal Jan Čermák, druhý dojel polský závodník Oliwier Parulski, třetí pak Martin Tóth.

Easykart 100

Pokud bychom měli vyzdvihnout jednoho jezdce, byla by to zcela jistě Michelle Jandová. Byť její výkon v superfinále jen těsně nestačil na stupně vítězů, jízda na vodě v 1. finále byla jako z jiné dimenze a druhému v pořadí doslova nadělila více jak 20 vteřin.

Chuť po předchozích nepříliš povedených jízdách si vítězstvím v superfinále spravil Jiří Zbožínek. Dvojici za ním dělilo v cíli jen 0,03 vteřiny, avšak třetí Jiří Skopalík obdržel následně penalizaci za spadlý nárazník a za druhého Filipa Karnolda se posunul Filip Škorpík.

Honda GX390

Jediná čtyřtaktní kategorie nabídla hezký souboj o druhé místo mezi Pavlem Batíkem a Michaelem Jelínkem. První jmenovaný ataků dlouho odolával, nakonec ale stříbrnou pozici neuhájil. Soubojů využil David Matějů, který od začátku závodu v klidu navyšoval náskok a dojel si pro pohodlné vítězství.

ROKCUP CZ

Vítěz měřeného tréninku i obou finálových jízd Ondřej Kočka měl před superfinále jistě v plánu završit úspěšný víkend dalším zlatem. Proti ale byl Jiří Němeček, který si na vítězství taktéž brousil zuby. Rozuzlení přinesl až konec závodu, kdy přesně podle definice „když se dva perou…“ využil souboje obou jezdců do té doby třetí Marek Pytlík a první místo udržel až do cíle. Kočka jen těsně uhájil před Němečkem alespoň druhé místo.

OK junior

I juniorská mistrovská kategorie přinesla v posledním kole nečekaný výsledek. Zatímco Lukáš Svoboda směřoval vstříc k zaslouženému vítězství, za ním se rozhořela bitva mezi Jiřím Bečičkou, Markem Skřivanem a Matveiem Sonkinem. První dva jmenovaní neudrželi nervy na uzdě, vzájemně kolidovali a s sebou vzali i těsně za nimi jedoucího Sonkina. Svobodu na stupních vítězů tak doplnil druhý Tomáš Novák a třetí Martin Antoš. Pro oba dva je letošní sezona v této kategorii premiérová.

V rámci Poháru AČR obsadili stupně vítězů Matěj Preuss, Tereza Randusová a Jakub Zezulka.

KZ2 Gentleman

Drobnou kaňkou na víkendu Jindřicha Váchy mohlo být snad jen třetí místo v 1. finálové jízdě, která byla navíc hned po startu kvůli dešti přerušena. Jinak byl jeho víkend bezchybný a z Chebu si odváží do sbírky další vítězství. Ve velmi dobrém světle se předvedl Roman Patera, jemuž přesedlání na novou techniku evidentně svědčí. Patera navíc před tím na vodě zcela dominoval. Dvojici nejúspěšnějších doplnil Jaroslav Pešl, který za jeden víkend stihl jak účast na rally, tak i v kartingu.

KZ2

Již výsledky kvalifikace této královské kategorie slibovaly skvělou podívanou. Do jedné vteřiny se vměstnalo hned 16 jezdců.

Kdo očekával, že úřadující mistr Dominik Javůrek bude mít snadnou cestu, ten se mýlil. Z počátku to na vítězství rozhodně nevypadalo, největším favoritem před superfinále byl Jakub Talaš. Oba jezdci se na čele několikrát vystřídali, za delší konec ale nakonec tahal Javůrek a Talaše odsunul na druhé místo. Důvod ke spokojenosti jistě měl třetí Karel Simon, pro něhož předchozí dvě rozjížďky byly spíše trápením.

V Poháru AČR si pro přesvědčivé vítězství dojel Václav Rumlena před Petrem Vojtou a Ondřejem Fukem.

 

CZECH KART OPEN 2019 bude pokračovat 2. podnikem ve dnech 17. – 19. 5. 2019 ve Vysokém Mýtě.

 Honza Rieger  2.5.2019 Zpět na seznam článků

Další články

Všechny články